Wraz z rozkwitem kolekcjonowania dużych ilości danych i potrzebą ich analizy, naukowcy zajmujący się danymi stali się bardzo poszukiwani w wielu firmach i branżach. Analiza danych jako zawód obejmuje szereg umiejętności z zakresu matematyki, statystyki i programowania komputerowego.
Konkretne umiejętności wymagane na stanowiskach związanych z danymi naukowymi zależą od każdej firmy i na ogół są poszukiwane:
Umiejętności w zakresie oprogramowania, języków programowania statystycznego i baz danych.
Metody nauki i rozwój nowych produktów opartych na danych.
Wiedza na temat narzędzi wirtualizacji danych.
Czym jest nauka o danych?
Naukowiec zajmujący się danymi posiada prawdziwą pasję do analizy. Silne zaplecze w zakresie analizy biznesowej, statystyki, informatyki i nauki, z doświadczeniem w takich dziedzinach jak projektowanie eksperymentów, algorytmów i wizualizacji danych.
Jakie umiejętność posiada osoba analizująca dane:
Zdolność do szybkiego określenia prostego, solidnego i skalowalnego rozwiązania problemu.
Zdolność do przekonywania i kierowania projektu we właściwym kierunku, czasem wbrew woli innych, z korzyścią dla firmy, jej użytkowników i udziałowców.
Znajomość architektury danych.
Znajomość technik zbierania danych.
Dobra znajomość algorytmów.
Niektórzy badacze danych są również strategami danych. Wymaga to kreatywności w opracowywaniu rozwiązań analitycznych opartych na biznesie. Zawód ten znajduje się na pograniczu informatyki, inżynierii i statystyki przedsiębiorstw, eksploracji danych i automatyzacji.
Ciekawy zawód. Myslę, że bardzo przyszłościowy