Każdy z nas zna osoby, które codziennie dojeżdżają do pracy kilkadziesiąt kilometrów i muszą przeznaczać każdego dnia kilka godzin na podróż samochodem albo środkami komunikacji. Osoby takie często budzą zdziwienie, bywają nierozumiane a niekiedy nawet współczuje się im. Sprawdźmy więc czy dojeżdżanie do pracy zawsze jest złe.

Dlaczego wiele osób dojeżdża daleko do pracy?

Dalekie dojazdy wiążą się z dwoma typami sytuacji: są osoby, które nie mają inne wyjścia oraz takie, które świadomie zdecydowały się na pracę daleko od domu. Bez wyboru zwykle pozostają osoby, które mieszkają na terenach słabo zurbanizowanych i w zasadzie do każdej pracy muszą dojeżdżać. Jest także spora grupa osób, które mają takie zawody, że ich wykonywanie możliwe jest jedynie w dużych ośrodkach miejskich. Dość często dalekie dojazdy mają też charakter tymczasowy, gdyż dana osoba ma przed sobą perspektywę przeprowadzki do miasta w którym pracuje.

Jakie niedogodności wiążą się z dalekimi dojazdami?

Główny minus dalekich dojazdów to marnowanie czasu na podróże oraz koszty transportu. Strata czasu zwykle wiąże się także z bardzo wczesnym wstawaniem. Minusy dojazdów będą się różnić zależnie od środka lokomocji. Część osób jeździ kilkadziesiąt kilometrów własnym samochodem jednak jest to drogie rozwiązanie. Zasadnym jest, by na takie podróże umawiać się ze współpracownikami i dzielić koszty. Minusem jazdy własnym samochodem jest także konieczność bycia zawsze w dobrej formie psychofizycznej, gdyż trzeba skupić się na prowadzeniu samochodu, również w nocy, gdy wracamy zmęczeni po pracy.

Duża część osób celem zminimalizowania kosztów dojeżdża autobusami, busami i pociągami. Jeśli tylko ktoś ma wybór to najlepiej jest wybrać pociąg. Dojeżdżanie autobusami ma obecnie coraz mniejsze znacznie, gdyż liczba połączeń jest niewielka. Zwykle do wyboru jest więcej busów ale tutaj komfort jazdy jest bardzo niski a bezpieczeństwo też pozostawia wiele do życzenia. Dużo bardziej komfortowo jest jeździć pociągiem i będzie to też tanie rozwiązanie, bo są bilety okresowe oraz inne promocje. Niestety kolej też ma swoje wady, gdzie na prowadzenie wysuwają się spóźnienia pociągów.

Kiedy warto dojeżdżać daleko do pracy?

Dalekie dojazdy dobrze jest rozważyć w sytuacji, gdy dana posada jest na tyle atrakcyjna, że jej plusy przewyższają niedogodności związane z dojazdami. Warto wybrać taką pracę, gdy jest bardzo dobrze płatna i daje duże możliwości rozwoju.

Kolejna sytuacja w której warto dojeżdżać daleko to praca, której nie trzeba wykonywać codzienne. Dotyczyć to będzie osób zatrudnionych na część etatu oraz wszystkich tych prac, gdzie pracuje się na przykład w systemie 12 godzin, następnie są dwa dni wolne. Nie brakuje też osób, które pracują dorywczo w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu i same decydują o tym, jak często jeżdżą do pracy i jakie zlecenia podejmują.

Ponadto dojeżdżając co pracy warto się dobrze zorganizować i przystosować do tej nietypowej sytuacji. Aby nie tracić czasu w podróży środkami komunikacji można czytać książki czy słuchać podcasty. Jeżdżąc do dużego miasta można przy okazji, korzystać z jego plusów i w wolnym czasie zwiedzać, robić zakupy oraz korzystać z atrakcji, których nie ma się w domu. Wreszcie przy pracy codziennej można zastosować system mieszany, gdzie na przykład dwie noce śpimy w hostelu a resztę dojeżdżamy.

Do pracy możesz dojeżdżać też na rowerze. Dzięki temu zmniejszyć ślad węglowy, a do tego będziesz mieć okazję na podziwianie fantastycznych okolic, jak te opisywane na https://www.halokrakow.pl.