Ból dolnej części pleców w pracy jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z pracą. Czasami jest to spowodowane obciążeniami wynikającymi z wykonywania niektórych zawodów, takich jak bycie murarzem czy malarzem. Jest jednak typowa także w zawodach, w których nie występuje obciążenie fizyczne, ale wiele godzin spędza się na krześle lub w złej postawie. Badania pokazują, że od 60% do 90% ludzi będzie cierpiało na ten problem w pewnym momencie swojego życia. Dlatego też w tym artykule dzielimy się z Tobą 5 wskazówkami, które pomogą Ci temu zapobiec.

1. Obserwuj swoją postawę

Przede wszystkim, jeśli chcesz uniknąć tej dolegliwości, koniecznie zwróć uwagę na postawę, w jakiej pracujesz. Jeśli masz pracę siedzącą, w której musisz siedzieć przez długie godziny, postaraj się wybrać odpowiednie krzesło, które dobrze dopasuje się do Twoich pleców. Stopy powinny sięgać podłogi i należy unikać krzyżowania nóg przez dłuższy czas. Tymczasem, jeśli pracujesz na stojąco, ideałem jest zrównoważenie ciężaru ciała na obie stopy i stanie prosto.

2. Rób przerwy

Należy unikać utrzymywania tej samej postawy przez zbyt długi czas. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest regularna zmiana pozycji i robienie przerw. Spróbuj poświęcić kilka minut na rozciągnięcie mięśni, aby rozluźnić nagromadzone napięcie. Pomoże to również rozładować stres.

Terapie, zarówno konwencjonalne i niekonwencjonalne, które uśmierzą ból pleców znajdziesz w https://econatural.pl

3. Zmniejszenie nadmiernego obciążenia

Trudno jest zapobiec bólowi dolnego odcinka kręgosłupa w pracy, gdy praca wymaga dużego wysiłku fizycznego. Jeśli masz zadania, które wymagają od Ciebie dźwigania dużych ciężarów, postaraj się obserwować sposób, w jaki to robisz. Jeśli zbyt mocno obciążasz plecy, uraz może stać się przewlekły. Najlepiej więc poprosić o pomoc.

Innym sposobem na uniknięcie bólu jest naprzemienne wykonywanie zadań. Na przykład poświęć trochę czasu na zrobienie czegoś, co wymaga wysiłku fizycznego, a innym razem, w ramach odpoczynku, wykonaj zadania, które trzeba zrobić na siedząco.

4. Odpoczynek

Nie chodzi tylko o robienie przerw w ciągu dnia pracy. Należy również zwrócić uwagę na godziny, które spędzasz na spaniu oraz na pozycje, w których śpisz. Słaba jakość snu jest związana z nasileniem bólu. Może nawet prowadzić do przewlekłej formy bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

5. Obserwuj swoją masę ciała i ćwicz

Zarówno nadwaga jak i otyłość są czynnikami ryzyka wystąpienia bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Brak ich kontroli może prowadzić do stanów upośledzenia. Dzieje się tak dlatego, że struktury kręgosłupa poddawane są zwiększonemu naciskowi przy zbyt dużym ciężarze ciała.