Wygłaszanie prezentacji nigdy nie jest proste, a finalnie liczyć się to, jak nasi słuchacze nas odebrali. Nawet jeśli nasze slajdy były genialnie wyważone, spędziliśmy tydzień na ćwiczeniu swojego przemówienia, a do tego dbaliśmy bardzo mocno o naszą posturę i odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania, może się okazać, że widzom coś się nie spodobało i ostatecznie źle ocenią naszą prezentację, co może narobić nam problemów.

Czy potrafisz ich zaciekawić?

Najważniejsze kryterium w przypadku każdego wystąpienia. Nikt nie lubi się nudzić. Każda osoba, która słucha twojej prezentacji, chce co najmniej nie stracić swojego czasu.

Twoim zadaniem jest nie tylko przekazać im suchą wiedzę, ale także ich nią zaciekawić i sprawić, że zapamiętają ją na dłużej. Dzięki temu nie tylko odbiorą naszą prezentację pozytywnie, ale także zaczną czuć do nas sympatię, co może być na wagę złota, szczególnie w poważnej firmie. Dlatego nie bój się żartów, pytań czy utrzymywania kontaktu z publicznością, bo takie zabiegi mogą wyjść Ci tylko na dobre, nie mówią już o twojej prezentacji.

Czy slajdy są przejrzyste i czytelne?

Pamiętaj, że twoja prezentacja składa się również z tego, co jest wyświetlanie na ścianie za Tobą. Każda osoba obecna na sali albo na wideorozmowie będzie oceniała twoją prezentację nie tylko przez pryzmat tego, co mówisz, ale także tego, co pokazujesz. Jeśli slajdy są nieczytelne, bo na przykład kolor tekstu zlewa się w tłem, zdjęcia są niewyraźne albo używasz zbyt wielu przejść, to całość może wyglądać niepoważnie i zostać nisko oceniona.

Bardzo ważne jest, żeby każda osoba mogła skorzystać z przygotowanych dla niej materiałów, a naszym zadaniem jest zadbać o to, żeby nie musiała ich później samodzielnie poprawiać.

Więcej artykułów o tym jak przygotować prezentację od strony technicznej znajdziesz w serwisie https://www.internetowi.pl/.

Czy powiedziałeś o tym, co zapowiadałeś?

Każda prezentacja jest na jakiś temat. Zastanów się, czy twoja go wyczerpuje. Czy odpowiada na postawione przez Ciebie na początku pytania oraz czy nie pozostawia żadnych niedopowiedzeń? Jeśli coś nie będzie pasowało naszym odbiorcom, to mogą uznać, że zupełnie nie poradziliśmy sobie z zadaniem.

Większość z nas ma określony schemat prowadzenie wystąpienia i nie może w nim zabraknąć ani jednej ważnej kwestii. Jeśli tak się stanie, zmusimy osoby zainteresowane do zadawania pytań, a to tylko zmarnuje ich czas i pokaże innym zgromadzonym, że zabrakło w twojej prezentacji bardzo istotnych elementów.