Masażysta to osoba masująca klientów. Dzięki swojemu dotykowi masażyści łagodzą ból, rehabilitują urazy, zmniejszają stres, zwiększaj poczucie relaksu i pomagają w ogólnym samopoczuciu swoich klientów.

Masażyści zazwyczaj wykonują następujące czynności:

Rozmawiają z klientami o ich objawach, historii choroby i pożądanych rezultatach.
Oceniają klientów w celu zlokalizowania bolesnych lub napiętych obszarów ciała.
Masują mięśnie lub inne części ciała.

Udzielają klientom wskazówek, jak poprawić postawę ciała, rozciąganie, wzmocnienie i ogólny relaks.

Masażyści używają rąk, palców, przedramion, łokci, a czasami stóp do ugniatania mięśni i tkanek miękkich ciała w celu leczenia urazów i poprawy ogólnego samopoczucia. Masaż może trwać nawet tak krótko jak piętnaście minut lub ponad godzinę.

Masażyści mogą stosować balsamy i olejki, stoły lub krzesła do masażu oraz medyczne lampy cieplne podczas leczenia klienta. Masażyści mogą specjalizować się w wielu różnych rodzajach masażu. Głęboki masaż lub masaż sportowy to tylko kilka przykładów. Większość masażystów specjalizuje się w kilku metodach, które wymagają różnych technik. Ogólnie rzecz biorąc, rodzaj wykonywanego masażu zależy od potrzeb i kondycji fizycznej klienta. Na przykład, terapeuci mogą stosować specjalną technikę dla starszych klientów, której nie stosowaliby dla sportowców. Niektóre formy masażu są udzielane tylko jednemu rodzajowi klientów, na przykład masaż prenatalny jest udzielany kobietom w ciąży.

Jak wygląda miejsce pracy masażysty?

Ponieważ masażyści w większości przypadków pracują na umówione spotkania, ich harmonogramy i liczba godzin pracy w każdym tygodniu znacznie się różnią. Poza godzinami przeznaczonymi na wykonywanie masaży, terapeuci mogą również poświęcać czas na marketing, rezerwację klientów, pranie pościeli i inne ogólne zadania biznesowe.

Masażyści pracują w różnych miejscach, prywatnych i publicznych, takich jak prywatne biura, uzdrowiska, szpitale, centra fitness i centra handlowe. Niektórzy masażyści jeżdżą również do domów lub biur klientów, aby wykonać masaż.

Warunki pracy masażysty zależą w dużej mierze od lokalizacji i od tego, czego chce klient. Na przykład, masaż mający na celu pomoc w rehabilitacji urazu może odbywać się w dobrze oświetlonym otoczeniu. Ale podczas wykonywania masażu relaksującego, masażyści zazwyczaj pracują w słabo oświetlonych pomieszczeniach i używają świec, kadzidełek i kojącej, relaksującej muzyki.

Ponieważ masaż jest wymagający fizycznie, masażyści mogą doznać kontuzji, jeśli nie zastosują odpowiednich technik. Powtarzające się problemy z ruchem i zmęczenie spowodowane długotrwałym staniem są najczęstsze. Terapeuci mogą ograniczyć te zagrożenia poprzez stosowanie dobrych technik, prawidłowe rozmieszczenie sesji i ćwiczenia.