Dekoratorzy planują estetykę miejsca lub przestrzeni. Ich główną troską jest to, jak różne kolory, faktury, meble, oświetlenie i przestrzeń współgrają ze sobą w celu zaspokojenia potrzeb użytkowników budynku. Dekoratorzy pracują nad ulepszeniem przestrzeni wewnętrznej m.in. domów, lokali handlowych, budynków, hal imprezowych, fabryk, terminali transportowych, teatrów, centrów handlowych, restauracji, hoteli, szkół, szpitali.

Dobra dekoracja jest wynikiem dobrego projektu i wykorzystania przestrzeni, dekorator przekształca przestrzeń za pomocą technik projektowania wnętrz, unikalna dekoracja może zwiększyć wydajność powierzchni i zwiększyć sprzedaż, przyciągnąć określoną klientelę, zaoferować bardziej relaksujące doświadczenie szpitala, lub zwiększyć wartość rynkową budynku.

Dekoratorzy w swojej pracy muszą mieć możliwość zapoznania się z planami, ponieważ często współpracują z architektami i elektrykami, aby zatwierdzić swoje projekty i upewnić się, że są one zgodne z lokalnymi przepisami. Jeśli projekt wymaga prac konstrukcyjnych, dekorator będzie współpracował z innymi specjalistami, takimi jak architekt lub inżynier dla tej części projektu. Większość projektów wymaga również zatrudnienia współpracowników do wykonania prac technicznych, takich jak hydraulików czy elektryków.

Darmowy tłumacz języków

Na początku zawodu, podczas pierwszego kontaktu z klientem dekorator będzie obserwował potrzeby i życzenia klienta. Poprzez spotkanie na miejscu z klientem, dekorator identyfikuje zalety przestrzeni i problemy, przeprowadza inwentaryzację sprzętu lub mebli, a na koniec pracuje nad szacunkowym budżetem, jaki klient powinien przeznaczyć na rozwój projektu.

Podczas pracy dekoratorzy pracują z komputerem, tabletem, aparatem fotograficznym i używają specjalnego oprogramowania do projektowania przestrzeni, które pozwalają na dekorowanie i tworzenie realistycznych modeli 3D tego, jak wyglądałaby dekoracja lub zmiana stylu pomieszczenia. Środowisko pracy jest wymagające, w wielu przypadkach warunki pracy dekoratorów są różne, a poszukiwanie klientów jest nieprzerwane.