Rozmowa kwalifikacyjna jest dosyć często początkiem procesu rekrutacji. Jeżeli pracodawca pozytywnie rozpatrzył nasze CV i zaprosił na wstępną rozmowę kwalifikacyjną, warto się w nią odpowiednio zaangażować. Pamiętajmy, że solidne przygotowanie to podstawa!

Rozmowa kwalifikacyjna? Bez stresu!

Przygotowanie do wstępnej rozmowy o pracę wprawia nas dość często w podenerwowanie i stres. Jak zatem się do niej przygotować, aby wypaść jak najlepiej? Jakie kwestie wziąć pod uwagę i co jest w tym przypadku bardzo istotne?

Przede wszystkim komunikatywność. W czasie rozmowy z rekruterem postarajmy się, aby nie był to jego monolog powiązany z naszym potakiwaniem. Próbujmy jak najwięcej mówić, przy czym nauczymy się dobrze argumentować nasze atuty, to znaczy zdolności i kwalifikacje. Nasza wypowiedź powinna być bardzo konkretna.
Dużym plusem będzie także znajomość informacji o firmie, do której zostaliśmy rekrutowani. Wszystkie informacje dotyczące firm znajdziemy oczywiście w sieci.

Musimy być przygotowani na zadawane przez rekruterów dziwne pytania, jak na przykład to jakie mamy wady i zalety. Z pozoru są to błahe pytania, jednakże mogą mieć wielka wagę w trakcie dalszych etapów rekrutacji.
Na rozmowę kwalifikacyjna należy ubrać się schludnie, gdyż zgodnie z powiedzeniem jak nas widzą, tak nas piszą. Aby rozmowa nie była zbyt sztywna, zadbajmy aby uśmiech gościł na naszej twarzy.

Pamiętajmy także, że spoufalanie się z rekruterem nie jest dobrym rozwiązaniem i często jest to duży błąd jaki popełniają przyszli pracownicy.

I na koniec, co jest istotnie ważne nigdy nie kłamie, ani w kwestiach naszej edukacji, ani posiadanych zdolności i umiejętności, gdyż z czasem nie uciekniemy od prawdy. Mając na uwadze kilka powyższych rad na pewno nasza przyszła rozmowa kwalifikacyjna będzie solidnie przygotowana!

Więcej wpisów o edukacji i zdobywaniu zawodu znajdziesz w serwisie www.kulturalny.pl.